Answer:
Average rate of decomposition = 3.68 x 10⁻³ mol/min
Explanation:
CH₃NC (g) → CH₃CN (g)
Average rate of decomposition = [CH₃NC]/Δt
[CH₃NC] = initial [CH₃NC] - final [CH₃NC]
[CH₃NC] = 0.200 mol - 0.108 mol
[CH₃NC] = 0.092 mol
Average rate of decomposition = 0.092 mol / 25 min
Average rate of decomposition = 3.68 x 10⁻³ mol/min
Answer:
The answer to your question is below
Explanation:
ionic compounds covalent compounds
1.- Mass it does not depend on the type of compound
2.- Conductivity -conduct electricity - do not conduct electricity
in solution.
3.- Color - Shiny - opaque
4.- Melting point - high - lower than ionic compounds
5.- Boiling point - high - lower than ionic compounds
6.- flammability - not flammable - flammable
A.) The conversion factor is 1 amu =

To know how many amu in

grams of neutrons:

=1.00811 amu
b.) The mass in grams of one lithium ion which has an atomic weight of 6.94 amu.

=

c.) How many amu in 6.492x10^-23g potassium?

= 39.0957 amu
Answer:
the double bond between c and o is shorter and weaker
Explanation:
this is because the bond between c and o involves unequal sharing of electrons whole c and c involves hybridization sp2 of orbitals and also catenation phenomenon in which carbon could form long chain with it's other carbon