Answer:
364 °C.
Explanation:
Heat lost by copper (Qc) = Heat gained by the water (Qw)
,
<em>- (Qc) = (Qw).
</em>
- We can calculate the amount of heat (Qw) gained by water using the relation:
<em>Qw = m.c.ΔT,
</em>
where, Qw is the amount of heat released to water (Q = ??? J).
m is the mass of water (m = 400.0 g).
c is the specific heat capacity of solution (c = 4.18 J/g.°C).
ΔT is the difference in T (ΔT = final temperature - initial temperature = 42.0°C - 24.0°C = 18.0°C).
<em>∴ Q = m.c.ΔT </em>= (400.0 g)(4.18 J/g.°C)(18.0°C) <em>= 30096 J.
</em>
- Now, the amount of heat lost by copper (Qc) = - 30096 J.
<em>(Qc) = m.c.ΔT,
</em>
where, Qc is the amount of heat lost by substance (Qc = - 30096 J).
m is the mass of water (m = 240.0 g).
c is the specific heat capacity of solution (c = 0.39 J/g.°C).
ΔT is the difference in T (ΔT = final temperature - initial temperature = 42.0°C - initial temperature).
∴ (- 30096 J) = (240.0 g)(0.39 J/g.°C)(42.0°C - initial temperature).
∴ (42.0°C - initial temperature) = (- 30096 J)/(240.0 g)(0.39 J/g.°C) = - 321.54 °C.
<em>∴ initial temperature =</em> 42.0°C + 321.54°C = <em>363.54 °C ≅ 364 °C.</em>