We use the equation of motion,

Here, S is the height, u is initial velocity and a is acceleration.
Given,
As acorn falls from tree, therefore we take the value of
and initial velocity
.
Substituting these values in equation of motion,

Thus, the time taken by the acorn to fall 20 feet ( 6.096 m ) is 1.12 s.
Iodine is the answer to your question buddy
Answer: 7.734 m/s
Explanation:
We have the following data:
The angle at which the water ballon was thrown
The horizontal distance of the water ballon
The acceleration due gravity
We need to find the initial velocity
at which the water ballon was thrown, and we can find it by the following equation:
(1)
Where
is the total time the water ballon is on air
On the other hand, when we talk about parabolic motion (as in this situation) the water ballon reaches its maximum height just in the middle of this parabola, when
and the time
is half the time
it takes the complete parabolic path.
So, if we use the following equation, we will find
:
(2)
Isolating
:
(3)
Remembering
:
(4)
Substituting (4) in (1):
(5)
Isolating
:
(6)
(7)
Finally:

Answer:
Explanation:
Intensity of unpolarized light = I(o)
Intensity of light after first polarization by polarizer A. = I(o)/2
Angle between A and B = 120 degree.
Intensity of light after second polarization = I Cos² θ
= I(o) /2 x cos²120 = I(o) /8 .
Angle between B and C is 70 degree
Intensity of light after third polarization =
I(o)/8 x Cos² 70 = 0.1156 x I (o) /8 =
Required ratio =.01445
Explanation:
It is given that,
Mass of the car, m = 875 kg
Initial speed of the car, u = 30 m/s
Brakes are applied i.e. v = 0
The car skids for 5.60 s in the positive x - direction before coming to rest, t = 5.6
(a) Acceleration of the car, 


(b) Force, F = ma

F = -4681.25 N
So, the force of 4681.25 N is acting on the car.
(c) Let x is the distance covered by the car. So,




x = 84.11 meters
So, the distance covered by the car is 84.11 meters. Hence, this is the required solution.