Answer:1.301 s
Explanation:
Given
Initial Velocity(u)=30 m/s
Height of cliff=8.3 m
Time taken to cover 8.3 m

here Initial vertical velocity is 0



Horizontal distance


As we know that

here we know that


now from above equation we have


so image will form on left side of lens at a distance of 15 cm
This image will be magnified and virtual image
Ray diagram is attached below here
Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
Answer: c. 4.56 × 105 J
Explanation:
Given that
mass of lead brick, m= 7.25kg
Temperature T1 = 18.0 °C
Temperature T2 = 328 °C
specific heat capacity of lead, c = 128 J/(kg∙C°)
latent heat of fusion Lfusion =23,200 J/kg
Amount of energy Q =?
Using the formulae
Amount of energy ,Q =mc ( T2-T1)+ mLfusion
7.25kg x 128 J/(kg∙C°) x (328-18°C) + 7.25kg x 23200 J/kg
=455880J
=4.56 x 10^5 J
Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below