Answer:

Explanation:
Here we know that the glider is accelerated uniformly from rest to final speed of 25.7 m/s in total distance of d = 46.9 m
so we will have


d = 46.9
so for uniformly accelerated motion we have



now we will find the total work done given as change in kinetic energy



now power is given as



Hello!
The independent variable is the variable deliberately changed.
The dependent variable is the variable that responds to change. So the answer is A.
Hope this helps. Any questions please just ask! Thank you!
Answer: C. The case on the inclined surface had the least decrease intotal mechanical energy.
Explanation:
First and foremost, it should be noted that the mechanical energy is the addition of the potential and the kinetic energy.
From the information given, it should be known that when the block is projected with the same speed v up an incline where is slides to a stop due to friction, the box will lose its kinetic energy but there'll be na increase in the potential energy as a result of the veritcal height. This then brings about an increase in the mechanical energy.
Therefore, the total mechanical energy of the block will decrease the least when the case on the inclined surface had the least decrease intotal mechanical energy.
<h2>Apartment Explosion Reported </h2>
The apartment’s explosion, reportedly caused by a gas leak, produced a violent release of gas and heat. The heat increased the temperature of the air in the room, which means an increase in the air's molecular kinetic energy.
When heat is provided then temperature increases and the molecules of substances move rapidly by increase of kinetic energy (K.E) temperature increases. It is understood that heat increases temperature.
Answer:
The torque on the wrench is 4.188 Nm
Explanation:
Let r = xi + yj where is the distance of the applied force to the origin.
Since x = 18 cm = 0.18 cm and y = 5.5 cm = 0.055 cm,
r = 0.18i + 0.055j
The applied force f = 88i - 23j
The torque τ = r × F
So, τ = r × F = (0.18i + 0.055j) × (88i - 23j) = 0.18i × 88i + 0.18i × -23j + 0.055j × 88i + 0.055j × -23j
= (0.18 × 88)i × i + (0.18 × -23)i × j + (0.055 × 88)j × i + (0.055 × -22)j × j
= (0.18 × 88) × 0 + (0.18 × -23) × k + (0.055 × 88) × (-k) + (0.055 × -22) × 0 since i × i = 0, j × j = 0, i × j = k and j × i = -k
= 0 - 4.14k + 0.0484(-k) + 0
= -4.14k - 0.0484k
= -4.1884k Nm
≅ -4.188k Nm
So, the torque on the wrench is 4.188 Nm