Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M
Answer:
2.94x10²² atoms of Cu
Explanation:
We must work with NA to solve this, where NA is the number of Avogadro, number of particles of 1 mol of anything.
Molar mass Cu = 63.55 g/mol
Mass / Molar mass = Mol → 3.11 g / 63.55 g/m = 0.0489 moles
1 mol of Cu has 6.02x10²³ atoms of Cu
0.0489 moles of Cu, will have (0.0489 .NA)/ 1 = 2.94x10²² atoms of Cu
Answer:


Explanation:
first write the equilibrium equaion ,
⇄ 
assuming degree of dissociation
=1/10;
and initial concentraion of
=c;
At equlibrium ;
concentration of
![[C_3H_5O_3^{-} ]= c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BC_3H_5O_3%5E%7B-%7D%20%20%5D%3D%20c%5Calpha)
![[H^{+}] = c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3D%20c%5Calpha)

is very small so
can be neglected
and equation is;

= 
![P_H =- log[H^{+} ]](https://tex.z-dn.net/?f=P_H%20%3D-%20log%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D)





composiion ;
![c=\frac{1}{\alpha} \times [H^{+}]](https://tex.z-dn.net/?f=c%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B%5Calpha%7D%20%5Ctimes%20%5BH%5E%7B%2B%7D%5D)
![[H^{+}] =antilog(-P_H)](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3Dantilog%28-P_H%29)
![[H^{+} ] =0.0014](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D%20%3D0.0014)


Answer:
The average atomic mass of bromine is 79.9 amu.
Explanation:
Given data:
Percentage of Br⁷⁹ = 55%
Percentage of Br⁸¹ = 45%
Average atomic mass of bromine = ?
Formula:
Average atomic mass = [mass of isotope× its abundance] + [mass of isotope× its abundance] +...[ ] / 100
Now we will put the values in formula.
Average atomic mass = [55 × 79] + [81 ×45] / 100
Average atomic mass = 4345 + 3645 / 100
Average atomic mass = 7990 / 100
Average atomic mass = 79.9 amu
The average atomic mass of bromine is 79.9 amu.
Answer:
Mass = 14.64 g
Explanation:
Given data:
Volume of solution = 1.25 L
Molarity of Solution = 0.15 M
Mass of CaF₂ = ?
Solution:
Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.
Formula:
Molarity = number of moles of solute / L of solution
We will calculate the number of moles of CaF₂ and then determine the mass by using number of moles.
0.15 M = number of moles of solute / 1.25 L
number of moles of solute = 0.15 M × 1.25 L
number of moles of solute = 0.1875 mol/L × L
number of moles of solute = 0.1875 mol
Mass in gram:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.1875 mol ×78.07 g/mol
Mass = 14.64 g