Answer:
0.69 ohm
Explanation:
Heat generated per second, H = 50 cal/s
Potential difference, V = 12 V
Let R is the resistance of coil.
The formula for the heat is given by


R = 0.69 ohm
Answer:
a) 
b) 
c) 
Explanation:
From the exercise we know that the ball strikes the building 16m away and its final height is 8m more than the initial
Being said that, we can calculate the initial velocity of the ball
a) First we analyze its horizontal motion


(1)
That would be our first equation
Now, we need to analyze its vertical motion


Knowing
in our first equation (1)


Solving for t

So, the ball takes to seconds to get to the other building. Now we can calculate its <u>initial velocity</u>

b) To find the <u>magnitude of the ball just before it strikes the building</u> we need to calculate its x and y components


So, the magnitude of the velocity is:

c) The <u><em>direction of the ball</em></u> is:

<span>If two wheels are exactly the same but spin at different speeds, wheel b is twice te speed of wheel a, it is possible to find the ratio of the magnitude of radial acceleration at a singular point of the rim on wheel be to the spot is four.</span>
Answer:
The rise in temperature is 0.06 K.
Explanation:
mass of bullet, m = 15 g
initial speed, u = 865 m/s
final speed, v = 534 m/s
mass of water, M = 13.5 kg
specific heat of water, c = 4200 J/kg K
The change in kinetic energy

According to the conservation of energy, the change in kinetic energy is used to heat the water.
K = m c T
where, T is the rise in temperature.
3473 = 13.5 x 4200 x T
T = 0.06 K
Using p=v * i
p=250 * 0.8=200w = 0.2kw
power consumed in a day=0.2 *8=1.6 kwh
for one month=1.6 * 30 =48kwh
monthly bills= 48 *3 = Rs 144