Answer:
Explanation:
Burning fossil fuels releases the carbon dioxide stored millions of years ago. ... The concentration of carbon dioxide in the atmosphere has increased more in the northern hemisphere where more fossil fuel burning occurs. Since the Industrial Revolution the concentration globally has increased by about 40 % .
Answer:
47.5 mm are equal to 4.75 × 10⁻² m.
Explanation:
Meter and millimeter both are units of length. Millimeter is smaller unit while meter is larger unit. The one meter consist of thousand millimeter or we can say that one thousand millimeters are equal to one meter. In order to convert the meter value into millimeter we have to multiply the values with thousand.
we know that one meter is equal to 1000 millimeter.
1 m = 1000 mm
4.75 × 10⁻² × 1000 = 47.5 mm
47.5 mm are equal to 4.75 × 10⁻² m.
<span>The
energy that was produced is called, heat combustion. It is an energy released
in the form of heat when chemicals are mixed. An explosion of light and sound
are the common characteristics of heat combustion. The chemical reaction takes
place because of the presence of oxygen and hydrocarbon or organic molecule
substances that when mixed form carbon dioxide and water which then releases
heat and explosive characteristics.</span>
Answer:
Mass of liquid B = 271.2 gram
Explanation:
Given:
Density of liquid A = 1000 kg/m³
Density of liquid B = 600 kg/m³
Density of mixture = 850 kg/m³
Mass of mixture = 1 kg
Assume:
Volume of liquid A = Va
Volume of liquid B = Vb
So,
Volume of mixture = Va + Vb
Mass of liquid A = 1000(Va)
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of mixture = Mass of liquid A + Mass of liquid B
1 = 1000(Va) + 600(Vb)
Volume of mixture = 1 / 850
So,
(1/850) = Va + Vb
Vb = (1/850) - Va
1 = 1000(Va) + 600[(1/850) - Va]
Va = 7.25 × 10⁻⁴
Vb = (1/850) - Va
Vb = (1/850) - [7.25 × 10⁻⁴]
Vb = 4.25 × 10⁻⁴
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of liquid B = 600(4.25 × 10⁻⁴)
Mass of liquid B = 271.2 gram
Answer:
The answer is
<h2>57.0 mL</h2>
Explanation:
The volume of a substance when given the density and mass can be found by using the formula

From the question
mass of ice = 52.3 g
density = 0.917 g/cm³
The volume is

We have the final answer as
<h3>57.0 mL</h3>
Hope this helps you