Answer:
2.4 ×10^24 molecules of the herbicide.
Explanation:
We must first obtain the molar mass of the compound as follows;
C3H8NO5P= [3(12) + 8(1) + 14 +5(16) +31] = [36 + 8 + 14 + 80 + 31]= 169 gmol-1
We know that one mole of a compound contains the Avogadro's number of molecules.
Hence;
169 g of the herbicide contains 6.02×10^23 molecules
Therefore 669.1 g of the herbicide contains 669.1 × 6.02×10^23/ 169 = 2.4 ×10^24 molecules of the herbicide.
<u>Answer:</u> The mass percent of hydrogen in methyl acetate is 8 %
<u>Explanation:</u>
The given chemical formula of methyl acetate is 
To calculate the mass percentage of hydrogen in methyl acetate, we use the equation:

Mass of hydrogen = (6 × 1) = 6 g
Mass of methyl acetate = [(3 × 12) + (6 × 1) + (2 × 16)] = 74 g
Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass percent of hydrogen in methyl acetate is 8 %
the balanced chemical equation for decomposition of HgO is as follows
2HgO --> 2Hg + O₂
stoichiometry of HgO to O₂ is 2:1
number of HgO moles heated are - 3.00 g / 216.59 g/mol = 0.0139 mol
according to stoichiometry of reaction -
number of O₂ moles formed = 0.0139 mol/ 2 = 0.00695 mol
mass of O₂ to be formed - 0.00695 mol x 32.00 g/mol = 0.2224 g
but the actual yield = 0.195 g
percent yield = actual yield / theoretical yield x 100 %
percent yield = 0.195 g / 0.2224 g x 100 % = 87.7 %
answer is 87.7 %
When P1/P2 = C1/C2
and C is the molarity which = moles/volume
so, P1/P2 = [(mass1/mw)/volume] / [(mass2/mw)/volume]
P1/P2 = (mass1/mw)/1.5L / (mass2/mw)/1.5L
so, Mw and 1.5 L will cancel out:
∴P1/P2 = mass1 / mass2
∴ mass 2 = mass1*(P2 / P1)
= 0.278g * (78 bar / 62 bar)
= 0.35 g
∴ the quantity of argon that will dissolve at 78 bar = 0.35 g