The area of the sprinkles can be determined through the area of a circle that is pi * r^2 in which the given dimensions above are the radii, r. The second scenarios radius is only half of the original, that is 4 ft. In this case, we can compute the area of the second again. We calculate next the difference of two areas of circles.
The correct answer to the question is- 
CALCULATION:
As per the question, the electric field generated by the source charge is 1236 N/C at a distance of 4 m.
Hence , electric field E = 1236 N/C.
The distance of the point R = 4m
We are asked to calculate the charge possessed by the source.
The electric field produced by a source charge of Q at a distance R is calculated as -
Electric field E = 
Here,
is called the absolute permittivity of the free space.
Hence, the charge of source is calculated as -
Q = 
= 
= 
= 
= 
Hence, the charge of source is 
In order to answer this exercise you need to use the formulas
S = Vo*t + (1/2)*a*t^2
Vf = Vo + at
The data will be given as
Vf = final velocity = ?
Vo = initial velocity = 1.4 m/s
a = acceleration = 0.20 m/s^2
s = displacement = 100m
And now you do the following:
100 = 1.4t + (1/2)*0.2*t^2
t = 25.388s
and
Vf = 1.4 + 0.2(25.388)
Vf = 6.5 m/s
So the answer you are looking for is 6.5 m/s
The correct answer is <span>3)

.
</span>
In fact, the total energy of the rock when it <span>leaves the thrower's hand is the sum of the gravitational potential energy U and of the initial kinetic energy K:
</span>

<span>As the rock falls down, its height h from the ground decreases, eventually reaching zero just before hitting the ground. This means that U, the potential energy just before hitting the ground, is zero, and the total final energy is just kinetic energy:
</span>

<span>
But for the law of conservation of energy, the total final energy must be equal to the tinitial energy, so E is always the same. Therefore, the final kinetic energy must be
</span>

<span>
</span>
Answer:
Explanation:
The specific heat of gold is 129 J/kgC
It's melting point is 1336 K
It's Heat of fusion is 63000 J/kg
Assuming that the mixture will be solid, the thermal energy to solidify the gold has to be less than that needed to raise the solid gold to the melting point. So,
The first is E1 = 63000 J/kg x 1.5 = 94500 J
the second is E2 = 129 J/kgC x 2 kg x (1336–1000)K = 86688 J
Therefore, all solid is not correct. You will have a mixture of solid and liquid.
For more detail, the difference between E1 and E2 is 7812 J, and that will melt
7812/63000 = 0.124 kg of the solid gold