Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps
Explanation:
According to Dalton's atomic theory, all the atoms are individual, all the atoms of the same element are identical in properties and mass, the compound is formed from two or more kinds of the atoms, all the matter is made up of small atoms and the chemical reaction is a rearrangement of the atoms.
The discoveries which contradicts the components of Dalton's atomic theory from the given discoveries are:
Nuclear reactions can change an atom of one element into an atom of another element.
Atoms of a given element can have different numbers of neutrons.
Atoms contain smaller particles: protons, neutrons, and electrons.
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>