Answer:
407 steps
Explanation:
From the question,
P = mgh/t........... Equation 1
Where P = power, m = mass, g = acceleration due to gravity, h = height, t = time.
Make h the subject of the equation
h = Pt/mg............. Equation 2
Given: P = 746 W, t = 1 minute = 60 seconds, m = 70 kg.
Constant: g = 9.8 m/s²
Substitute into equation 2
h = 746(60)/(70×9.8)
h = 44760/686
h = 65.25 m
h = 6525 cm
number of steps = 6525/16
number of steps = 407 steps
Larry Finkelstein, Norman Fischer, and Cassius Schwartz have been overlooked, in my opinion.
Answer:
303 Ω
Explanation:
Given
Represent the resistors with R1, R2 and RT
R1 = 633
RT = 205
Required
Determine R2
Since it's a parallel connection, it can be solved using.
1/Rt = 1/R1 + 1/R2
Substitute values for R1 and RT
1/205 = 1/633 + 1/R2
Collect Like Terms
1/R2 = 1/205 - 1/633
Take LCM
1/R2 = (633 - 205)/(205 * 633)
1/R2 = 428/129765
Take reciprocal of both sides
R2 = 129765/428
R2 = 303 --- approximated
Answer:
The mass will be "8.86 lb".
Explanation:
The given values are:
Force
= 70,000 mi/h
Speed
= 7900 mi/h
On applying the Law of momentum, we get
⇒ 
On putting the estimated values, we get
⇒ 
⇒ 
⇒ 