The mean is simply the arithmetic average of all your raw data. This can be solved methodically by summing up all of the raw data points that you have. Take note how many raw data points you used, because this will be used to divide the sum. You will obtain the mean.
It means there is a lot of the same thing and not many others
Answer:
108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Explanation:
The compound Ag2S shows that two atoms of Silver Ag, combined with an atom of Sulphur S to form Ag2S. We can as well say the combination ration of Silver to Sulphur is 2:1
•Now we need to calculate the molecular weight of this compound by summing up the molar masses of each element in the compound.
•Molar mass of Silver Ag= 107.9g/mol
•Molar mass of Sulphur S= 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= (2×107.9g/mol) + 32g/mol
•Molecular weight of Ag2S= 215.8g/mol + 32g/mol= 247.8g/mol
•From our calculations, we know that 215.8g/mol of Ag is present in 247.8g/mol of Ag2S
If 247.8g Ag2S produced 215.8g Ag
125g Ag2S will produce xg Ag
cross multiplying we have
xg= 215.8g × 125g / 247.8g
xg= 26975g/247.8
xg= 108.85g
Therefore, 108.9g of Silver can be produced from 125g of Ag2S
Answer: The state of the substance is most likely to be is liquid state.
Explanation:
States of matter of three types:
1) Solids: In this state of matter particles are strongly associated due to high inter molecular forces acting between them. They have a fixed shape that is they doesn't take the shape of the container in which they are kept.
2) Liquids: In this state of matter particles are associated due to weak inter molecular forces acting between them. They don't have a fixed shape that is they take the shape of the container in which they are kept. They do not occupy the whole volume of the container.
3) Gases: In this state of matter particles are very weakly associated . They don't have a fixed shape that is they take the shape of the container in which they are kept. They occupy the whole volume of the container.
The state of the matter most likely is liquid state.
The answer is 166 mL. You use the formula V1*M1=V2*M2. For what you're given you rearrange the formula to V1=M2*V2/M1 so V1= (0.500 mL)(0.100 M AgNO3)/(0.300 M AgNO3) = 166 mL