Answer:
Marcie pick up a rock
Explanation:
A rock is a natural occuring no living thing that has a definite structure from the physical characteristics Marcie saw in the rock she picked it tends to rock because unlike minerals rocks has definite structure.
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
Answer:
D.
The concentration of reactants and the concentration of products are constant.
Explanation:
pls mark as brainliest
Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>