Answer:Radioactive substances give out radiation all of the time. There are three types of nuclear radiation: alpha, beta and gamma. Alpha is the least penetrating, while gamma is the most penetrating. Nonetheless, all three are ionising radiation: they can knock electrons out of atoms and form charged particles.
Answer:
The answer to your question is P = 1.357 atm
Explanation:
Data
Volume = 22.4 L
1 mol
temperature = 100°C
a = 0.211 L² atm
b = 0.0171 L/mol
R = 0.082 atmL/mol°K
Convert temperature to °K
Temperature = 100 + 273
= 373°K
Formula

Substitution

Simplify
(P + 0.0094)(22.3829) = 30.586
Solve for P
P + 0.0094 = 
P + 0.0094 = 1.366
P = 1.336 - 0.0094
P = 1.357 atm
Answer:
−2399.33 kJ
Explanation:
If NH₄NO₃ reacts with fuel oil to give a ΔH of -7198 for every 3 moles of NH₄NO₃
What is the enthalpy change for 1.0 mole of NH₄NO₃ in this reaction
∴ For every 1 mole, we will have
of the total enthaply of the 3 moles
so, to determine the 1 mole; we have:

= −2399.33 kJ
∴ the enthalpy change for 1.0 mole of NH₄NO₃ in this reaction = −2399.33 kJ
Answer:
391.462 g
Explanation:
First, let's calculate the total mass of the solution by the definition of density (d)
d = m/V, where <em>m</em> is the mass in gram and <em>V</em> the volume in mL. So for the given solution
1.285 = m/800
m = 1028 g
The mass of sulfuric acid will be:
0.3808x1028 = 391.462 g
In this question, the <span>patient needs to be given exactly 500 ml of a 5.0%. The content of the glucose should be:
</span>weight= volume * density* concentration<span>
500ml * 1mg/ml *5%= 25mg.
The </span><span>stock solution is 35%, then the amount needed in ml would be:
weight= volume * density* concentration
25mg= volume * 1mg/ml *35%
volume= 25/35%= 500/7= 71.43ml</span>