Answer:
are present in solution.
Explanation:
Molarity of the solution = 0.210 M
Volume of the solution = 65.5 ml = 0.0655 L
Moles of aluminum iodide= n


n = 0.013755 moles of aluminum iodide
1 mole of aluminum iodide contains 3 moles of iodide ions:
Then 0.013755 moles of aluminum iodide will contain:
of iodide ions
Number of iodide ions in 0.041265 moles:

are present in solution.
After some thinking I have come to the conclusion that the answer is C.
In collecting the precipitate, it is inappropriate to heat <span>the reacted mixture and evaporate off the water because it is possible that the mixture contains other substances that precipitates as well when the mixture is being heated so you will not be able to collect what you want.</span>
Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

Answer:
100g/mol
Explanation:
Given parameters:
Mass of unknown gas = 2g
Volume of gas in flask = 500mL = 0.5dm³
Unknown:
Molar mass of gas = ?
Solution:
Since we know the gas is at STP;
1 mole of substance occupies 22.4dm³ of space at STP
Therefore,
0.5dm³ will have 0.02mole at STP
Now;
Number of moles =
Molar mass =
=
= 100g/mol