Answer:
B i think is the answer
Explanation:
i feel like it is B because if you put them together and the answer is 1.5 so it is B
Answer:
( a ) The specific volume by ideal gas equation = 0.02632 
% Error = 20.75 %
(b) The value of specific volume From the generalized compressibility chart = 0.0142 
% Error = - 34.85 %
Explanation:
Pressure = 1 M pa
Temperature = 50 °c = 323 K
Gas constant ( R ) for refrigerant = 81.49 
(a). From ideal gas equation P V = m R T ---------- (1)
⇒
= 
⇒ Here
= Specific volume = v
⇒ v = 
Put all the values in the above formula we get
⇒ v =
×81.49
⇒ v = 0.02632 
This is the specific volume by ideal gas equation.
Actual value = 0.021796 
Error = 0.02632 - 0.021796 = 0.004524 
% Error =
× 100
% Error = 20.75 %
(b). From the generalized compressibility chart the value of specific volume
= v = 0.0142 
The actual value = 0.021796 
Error = 0.0142 - 0.021796 = 
% Error =
× 100
% Error = - 34.85 %