Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²
Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s
Answer:
Explanation:
To find the half-lifes of the isotope we need to use the following equation:
(1)
<em>where Nt: is the amount of the isotope that has not yet decayed after a time t, N₀: is the initial amount of the isotope, t: is the time and </em>
<em>: is the half-lifes.</em>
By solving equation (1) for t we have:
<u>Having that:</u>
Nt = 450
N₀ = 3150 + 450 = 3600,
The half-lifes of the isotope is:

Therefore, 3 half-lives of the isotope passed since the rock was formed.
I hope it helps you!
It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps