Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
F=ma
f?
m=1300kg
a=1.07m\s squared
f=1300kg x 1.07=1391N
The first statement is true, because the US worker can produce 10 more caps in the same amount of time as the French worker, the US has a comparative advantage when making caps.