<span>D) The sun's rays will never be directly overhead. The latitude of 23 ½ degrees north is known as the Tropic of Cancer. Above this imaginary line the sun's rays hit earth with decreased angles.</span>
Answer:
Hello your question is incomplete attached below is the complete question
Answer : x ( acceleration of mass 4m ) = 
The top pulley rotates because it has to keep the center of mass of the system at equilibrium
Explanation:
Given data:
mass suspended = 4 meters
mass suspended at other end = 3 meters
first we have to express the kinetic and potential energy equations
The general kinetic energy of the system can be written as
T = 
T =
also the general potential energy can be expressed as
U = 
The Lagrangian of the problem can now be setup as

next we will take the Euler-Lagrange equation for the generalized equations :
Euler-Lagrange equation = 
solving the equations simultaneously
x ( acceleration of mass 4m ) = 
The top pulley rotates because it has to keep the center of mass of the system at equilibrium
This question is in complete.The question is
A coin with a diameter 3.00 cm rolls up a 30.0° inclined plane. The coin starts out with an initial angular speed of 60.0 rad/s and rolls in a straight line without slipping. If the moment of inertia of the coin is(1/2) MR² , how far will the coin roll up the inclined plane (length along the ramp)? Hint: Conservation of mechanical energy.
Answer:
distance=0.124 m
Explanation:

Answer:
3 hours
Explanation:
Given:
- The speed of Ben v_b = 3 mi/h
- The speed of Amanda v_a = 6 mi/h
- The total time taken to cover distance(d) by ben = t_b
Find:
How long will it be before Amanda catches up to Ben?
Solution:
- The distance d traveled by Ben:
d = v_b*t_b
d = 3*t_b
- The distance d traveled by Amanda:
d = v_a*t_a
d = 6*t_a
- Equate the distance as when they meet:
3*t_b = 6*t_a
- Where ,
t_b = t_a + 1.5
t_a = t_b - 1.5
- Substitute the time relationship in distance relationship:
3*t_b = 6*(t_b - 1.5)
3*t_b = 6*1.5
t_b = 2*1.5 = 3 h
- Hence, It would take 3 hours since Ben starts walking that amanda catches up.
Answer:
The magnitude of the acceleration of the car is 35.53 m/s²
Explanation:
Given;
acceleration of the truck,
= 12.7 m/s²
mass of the truck,
= 2490 kg
mass of the car,
= 890 kg
let the acceleration of the car at the moment they collided = 
Apply Newton's third law of motion;
Magnitude of force exerted by the truck = Magnitude of force exerted by the car.
The force exerted by the car occurs in the opposite direction.

Therefore, the magnitude of the acceleration of the car is 35.53 m/s²