Cl2=3.17g/L
Ne=.901g/L
CO2=1.96g/l
therefore Cl2 is the densest gas under the given conditions.
Given :
Rate = 75 m 1 s×60 s 1 min×1 h 60 m.
To Find :
Correct answer after conversion.
Solution :
We know, 1 min = 60 sec.
1 hour = 60 min = 60×60 sec = 3600 sec.
Putting value of min and hour in seconds , we get :

Hence, this is the required solution.
Found the choices. Pls see attachment.
The statements that explains this phenomenon are:
1) DNA contains adenine as one of its nitrogenous bases.
2) DNA has a double-stranded structure that ensures an accurate mechanism of duplication.
Answer:
0.12 mol KCl
Explanation:
2 KClO3 (s) 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
15 g x mol
x g KCl = 15 g KClO3 x[ (1 mol KClO3)/ (122.5 g KClO3) ] x [(2 mol KCl)/ (2 mol KClO3)]
x g KCl = 0.12 mol KCl
Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb