Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
To be able to answer this equations, we must set given information. Suppose the reaction to yield NO is:
N₂ + O₂ → 2 NO
Next, suppose you have 1 g of each of the reactants. Determine first which is the limiting reactant.
1 g N₂ (1 mol N₂/ 28 g)(2 mol NO/1 mol N₂)= 0.07154 mol NO present
Number of molecules = 0.07154 mol NO(6.022×10²³ molecules/mol)
<em>Number of molecules = 4.3×10²² molecules NO present</em>
Answer:
It is required answer.
Explanation:
Given that :
1. using balanced chemical equation:
ammonium acetate:
The balanced equation is:
NH₃ + H₂O ===> NH₄OH
when ammonia gas dissolves in water then we get the base in form of ammonium hydroxide.
When NH₄OH reacts with CH₃COOH then we get ammonium acetate and water
NH₄OH + CH₃COOH ===> [CH₃COO]- & NH₄+ & H₂O
So, we can say that,
when we are adding an acid and a base together then we get the product of H₂O and given elements.
2. addition of barium hydroxide to sulfuric acid:
the balanced equation is
H₂SO4+ Ba(OH)₂--> BaSO₄+ 2H₂O
when acid and base reacts together than we get barium sulphate and water
when sulfuric acid and barium hydroxide.
Hence, it is required answer.
The correct reaction equation is:

Answer:
b) 1 mole of water is produced for every mole of carbon dioxide produced.
Explanation: <u>CONVERT EVERYTHING TO MOLES OR VOLUME, THEN COMPARE IT WITH THE COMPOUND'S STOICHIOMETRY IN CHEMICAL EQUATION.</u>
a) <u>22.4 L of
gas</u> is produced only when <u>
L of
</u> is reacted with 22.4 L of
. So it is wrong.
b) Since in the chemical equation the stoichiometric coefficient of
and
are same so the number of moles or volume of each of them will be same whatever the amount of reactants taken. <u>Therefore it is correct option.</u>
c)
molecules is equal 1 mole of
if produced then 3 moles of
is required, which is not given in the option. So it is wrong.
d) 54 g of water or 3 moles of
(<em>Molecular Weight of water is 18 g</em>) is produced when 3 moles of
is used but in this option only one mole of
is given. So it is wrong.