"An edge dislocation" and "A screw dislocation" are the ones among the following choices given in the question that are <span>linear defects. The correct options among all the options that are given in the question are the first and the third options. I hope that this is the answer that has come to your help.</span>
Answer:
An aircraft, flying in the vicinity of 18,000 ft altitude from west to east over the US at 12 Z today, will __LOSE___ altitude if the altimeter is not corrected
Answer:
T = 11.93 N
Explanation:
Newton's second law to the puck in the circular path
∑F = m*a Formula (1)
∑F : algebraic sum of the forces in radial direccion (N)
m : puck mass (kg)
a : radial acceleration of the puck (m/s²)
Data:
m = 0.085 kg
L = 0.72 m = R : radium of the circular path (m)
θ= one revolution = 2Π rad
t= 0.45 s
Angular speed of the puck
ω = θ/t
ω = 1 rev/0.45 s = (2π/0.45) rad/s
ω = 13.96 rad /s
Radial acceleration or centripetal
a = ω²*R
a = (13.96) ²* (0.72)
a = 140.3 m/s²
Magnitude of the tension in the string (T)
We apply the Formula (1)
∑F = m*a
T = (0.085 kg )* (140.3 m/s² )
T = 11.93 N
By law of refraction we know that image position and object positions are related to each other by following relation

here we know that



now by above formula


so apparent depth of the bottom is seen by the observer as h = 3.39 cm
The correct answer to the question is- 
CALCULATION:
As per the question, the electric field generated by the source charge is 1236 N/C at a distance of 4 m.
Hence , electric field E = 1236 N/C.
The distance of the point R = 4m
We are asked to calculate the charge possessed by the source.
The electric field produced by a source charge of Q at a distance R is calculated as -
Electric field E = 
Here,
is called the absolute permittivity of the free space.
Hence, the charge of source is calculated as -
Q = 
= 
= 
= 
= 
Hence, the charge of source is 