In triangle ABC
Sin5 = BC/AC
BC = (AC) Sin5
BC = (50) Sin5 = 4.36 cm
r = distance between the two balls = 2 BC = 2 x 4.36 = 8.72 cm = 0.0872 m
q = charge on each ball
m = mass of each ball = 5 g = 0.005 kg
electric force between the two balls is given as
F = 
using equilibrium of force in vertical direction
T Cos5 = mg eq-2
Using equilibrium of force in horizontal direction
T Sin5 = F eq-3
dividing eq-3 by eq-2
T Sin5 /(T Cos5) = F/mg
F = mg tan5
using eq-1
= mg tan5
inserting the values
= 0.005 x 9.8
q = 2.03 x 10⁻⁷ C
sign of charge is same on both the balls. either it is negative or positive
Answer:1.301 s
Explanation:
Given
Initial Velocity(u)=30 m/s
Height of cliff=8.3 m
Time taken to cover 8.3 m

here Initial vertical velocity is 0



Horizontal distance


Work done by a given force is given by

here on sled two forces will do work
1. Applied force by Max
2. Frictional force due to ground
Now by force diagram of sled we can see the angle of force and displacement
work done by Max = 

Now similarly work done by frictional force



Now total work done on sled


with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm
The force applied by the man is 60 N
Explanation:
We can solve this problem by applying Newton's second law, which states that:
(1)
where
is the net force acting on the child+cart
m is the mass of the child+cart system
a is their acceleration
In this problem, we have:
m = 30.0 kg is the mass

And there are two forces acting on the child+cart system:
- The forward force of pushing, F
- The force resisting the cart motion, R = 15.0 N
Therefore we can write the net force as

where R is negative since its direction is opposite to the motion
So eq.(1) can be rewritten as

And solving for F,

Learn more about Newton's second law:
brainly.com/question/3820012
#LearnwithBrainly