Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.
The force of friction is 19.1 N
Explanation:
According to Newton's second law, the net force acting on the bag is equal to the product between its mass and its acceleration:

where
is the net force
m is the mass
a is the acceleration
The bag is moving at constant speed, so its acceleration is zero:

Therefore the net force is zero as well:

Here we are interested only in the forces acting along the horizontal direction, therefore the net force is given by:

where
is the horizontal component of the applied force, with
F = 22.5 N

is the force of friction
And solving for
, we find

Learn more about friction:
brainly.com/question/6217246
brainly.com/question/5884009
brainly.com/question/3017271
brainly.com/question/2235246
#LearnwithBrainly
I believe the answer is D. phase changes. The two level portions represents change of state that does not involve change in temperature (at a constant temperature). The first level represents a change of solid to liquid;p where the ice melts and becomes water by gaining the latent heat of fusion, while the other level represents a change of state from liquid to gas; the water changes to steam (water vapor) by gaining the latent heat of vaporization.
Answer: c. increased sensitivity to ADH
Explanation:
a. a decline in the number of functional nephrons: With aging the loss of nephron occurs that can be detected by the age related decrease in the glomerular filteration rate.
b. a reduction in the GFR (glomerular filtration rate): The GFR tend to decline in older age even though there is no disease. These people are required to check with the GFR in future.
d. problems with the micturition reflex: With aging people experience problem of bladder control. This leads to leakage or incontinence of urine or urinary retention that is inability to empty the bladder.
e. loss of sphincter muscle tone: With age the sphincter tone may diminish. This results in loss of control and storage capacity. The rectal muscles or sphincter muscles get loose which lead to passage of stool before reaching the washroom.
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C