<u>Answer:</u>
Mass of base ball
<u>Explanation:</u>
Circumference of baseball = 2πr = 23 cm
So radius of baseball = 3.66 cm =
m
Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.
Mass of proton =
kg
Diameter of proton =
m
Radius of proton =
m
Volume of ball = 
Now substituting all values in Mass per unit volume of baseball = Mass per unit volume of neutron or proton.


So mass of base ball
Answer:
Explanation:
Impulse = change in momentum
mv - mu , v and u are final and initial velocity during impact at surface
For downward motion of baseball
v² = u² + 2gh₁
= 2 x 9.8 x 2.25
v = 6.64 m / s
It becomes initial velocity during impact .
For body going upwards
v² = u² - 2gh₂
u² = 2 x 9.8 x 1.38
u = 5.2 m / s
This becomes final velocity after impact
change in momentum
m ( final velocity - initial velocity )
.49 ( 5.2 - 6.64 )
= .7056 N.s.
Impulse by floor in upward direction
= .7056 N.s
Answer:
2.08 kg
Explanation:
Newton's second law states that the acceleration of an object is proportional to the force applied to the object, according to the equation:

where F is the force applied, m is the mass of the object and a its acceleration.
In this situation, the soccer ball is kicked with a force F=13.5 N and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore its mass is

A pump jack scaffold must be fitted with two positive gripping mechanisms to prevent slippage. Pump jacks are a uniquely designed scaffold consisting of a platform supported by movable brackets on vertical poles. The brackets are designed to be raised and lowered in a manner similar to an automobile jack. It is important to make sure that pump jack brackets have two positive gripping mechanisms to prevent any failure or slippage.
Answer:
f1 / f2 = n2 / n1
Explanation:
To solve this problem, we should remember that the formula for index of refraction is defined as:
n = c / v
or
n v = c
Where,
n = index of refraction
c = speed of light
v = speed of light in the medium
Since speed of light is constant, then we can simply equate the materials 1 and 2:
n1 v1 = n2 v2
Where the speed of light in the medium (v) can be expressed as:
v = w * f
Where,
w = wavelength of light
f = frequency of light
Therefore substituting this back into the relating equation:
n1 w1 f1 = n1 w2 f1
Since it is given that the light is monochromatic, w1 = w2, this further simplifies the equation to:
n1 f1 = n2 f2
f1 / f2 = n2 / n1 (ANSWER)