<span>x=((12.3/100)m)cos[(1.26s^−1)t]
v= dx/dt = -</span><span>((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]
v=</span>-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]=-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)*(0.815)]
v=<span>
<span>-0.13261622 m/s
</span></span>the object moving at 0.13 m/s <span>at time t=0.815 s</span>
Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%
Answer:
C) 20 m/s
Explanation:
Wave: A wave is a disturbance that travels through a medium and transfers energy from one point to another, without causing any permanent displacement of the medium itself. Examples of wave are, water wave, sound wave, light rays, radio waves. etc.
The velocity of a moving wave is
v = λf ............................ Equation 1
Where v = speed of the wave, λ = wave length, f = frequency of the wave.
Given: f = 2 Hz (two complete cycles in one seconds), λ = 10 meters
Substituting these values into equation 1
v = 2×10
v = 20 m/s.
Thus the speed of the wave = 20 m/s
The right option is C) 20 m/s
Because charges are positioned on a square the force acting on one charge is the same as the force acting on all others.
We will use superposition principle. This means that force acting on the charge is the sum of individual forces. I have attached the sketch that you should take a look at.
We will break down forces on their x and y components:


Let's figure out each component:


Total force acting on the charge would be:

We need to calculate forces along x and y axis first( I will assume you meant micro coulombs, because otherwise we get forces that are huge).


Now we can find the total force acting on a single charge:

As said before, intensity of the force acting on charges is the same for all of them.
Answer:
The acceleration you can get with that engine in your car is around 70,56
or 7,26
using 1500kg of mass or 3306 pounds
Explanation:
Using the equation of the force that is:

So, you notice that you know the force that give the engine, so changing the equation and using a mass of a car in 1500 kg or 3306 pounds


<em> Note: N or Newton units are:
</em>

Also in pounds you can compared

Note: lf in force units are: 
