Density=mass/volume
5.45g/ml=65g/V
V=65g/5.42g/ml
V=11.92ml
Answer: a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Explanation:
a) given 980 ps
Expected answer is 980 * 10^-12
Therefore, 980ps = 9.8*10^-10s
b) given 980 fs
Expected answer is 980 * 10^-15
Therefore, 980fs = 9.8*10^-13s
c) given 17 ns
Expected answer is 17 * 10^-9
Therefore, 17ns = 1.7*10^-8s
d) given 577 μs
Expected answer is 577 * 10^-6
Therefore, 577μs = 5.57*10^-4s
a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
A, the light generated from the headlights travels at a fixed speed relative to the road
Answer:

Explanation:
we know angular velocity in terms of moment of inertia and angular speed
ω .... (1)
moment of inertia of rod rotating about its center of length b
........ .(2)
using v = ωr
where w is angular velocity
and r is radius of rod which is equal to b
so we get 2v = ωb
ω = 2v/b ................. (3)
here velocity is two time because two opposite ends are moving opposite with a velocity v so net velocity will be 2v
put second and third equation in ist equation
×
so final answer will be 
Answer:
Diameter of the cylinder will be 
Explanation:
We have given young's modulus of steel
Change in length 
Length of rod 
Load F = 11100 KN
Strain is given by 
We know that young's modulus 
So 

We know that stress 
So 

So 