Answer:
The camera lands in t=2.91s with a velocity:

Explanation:
The initial velocity of the camera is the same as the hot-air ballon:


<u>Kinematics equation:</u>


when the camera lands, y=0:

We solve this equation to find t:
t1=-3.29s This solution have not sense in our physical point of view
t2=2.91s
So, the camera lands in t=2.91s
We replace this value in v(t):
