Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
Answer:
Yes the body will receive a dangerous shock in both cases.
Explanation:
Different parts of the body has different resistance. skin has the high resistance as compared to other organs of the body.
Dry skin has high resistance than wet skin this is because water is relatively good conductor of electricity, it adds parallel path to the current flow and hence reduces skin resistance.
Dry hands body has approximately 500 kΩ resistance and if 120 V electricity supply current received will be:
I = V/R= 120/ 500*10^3
I= 0.24 mA
Even the current seems is much lower than the safe zone but this is the case in case of DC voltage in case of AC voltage the body will receive a shock this is because the skin pass more current when the voltage is changing i.e. AC.
Similarly for wet hands body resistance is 1 kΩ. so the current through the body seems to be:
I = 120 / 1000
I = 12 mA
The current is higher than safe zone so the body will receive a dangerous shock.
I could be wrong, but I'm pretty sure it's 144kg.
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
the correct answer is 27 hours per week :) hope this helps