Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)



Answer:
A chemical change occurred and a gas was produced.
Step-by-step explanation:
If there is no chemical reaction, the <em>Law of Conservation of Mass</em> says that
Total mass = Mass 1 + Mass 2
However, if the two liquids react and give off a gas, then
Total mass = Mass 1 + Mass 2 + Mass of gas
You are not measuring the mass of the gas, so the mass of the liquids after mixing is less than it was before mixing.
For example, if Liquid 1 was a solution of HCl and Liquid 2 was a solution of Na₂CO₃, they would give off CO₂ on mixing. but you would not be measuring the mass of the CO₂.
Answer:
46.6 laps
Explanation:
Step 1: Given data
- Length of the lap (l): 1056 ft
- Total distance to be run (d): 15.0 km
Step 2: Convert "l" to km
We will use the conversion factor 1 km = 3280.84 ft.
1056 ft × (1 km / 3280.84 ft) = 0.3219 km
Step 3: Calculate the number of laps that you should run
We will use the following expression.
laps = d/l
laps = 15.0 km/(0.3219 km/lap)
laps = 46.6 laps
Answer:
Kc = 2.145 × 10⁻⁸¹
Explanation:
Let's consider the following reaction:
O₂(g) ⇄ 2O(g)
The standard Gibbs free energy for the reaction (ΔG°) can be calculated using the following expression:
ΔG° = Σnp. ΔG°f(p) - Σnp. ΔG°f(p)
where,
ni are the moles of products and reactants
ΔG°f(p) are the standard Gibbs free energy of formation of products and reactants
In this case,
ΔG° = 2 × ΔG°f(O) - 1 × ΔG°f(O₂)
ΔG° = 2 × 230.1 kJ/mol - 1 × 0 kJ/mol
ΔG° = 460.2 kJ/mol
With this information, we can calculate the equilibrium constant (Kc) using the following expression:

Answer:
1.08X10²¹ molecules aspirin are in the tablet
Explanation:
Molar mass of aspirin is 180.15 g/m (C₉H₈O₄)
This data means that 1 mol weighs 180.15 g so:
325 mg = 0.325 g
If 180.15 g are contained in 1 mol of aspirin
0.325 g (which is the weight from the tablet) are contained in ...
(0.325 g .1m)/180.15 g = 1.80x10⁻³ moles
1 mol has 6.02x10²³ molecules (NA)
1.80x10⁻³ moles are contained by ...
1.80x10⁻³ . NA = 1.08X10²¹ molecules