Answer:
Final pressure = 2.3225 atm
Amontons’s law states that
At constant volume and number of molecules, the pressure of a given mass of gas is directly proportional to its temperature
Explanation:
Temperature causes increased excitement of gas molecules increasing the number of collisions with the walls of the container which is sensed as increase in pressure
Amontons’s law: P/T = Constant at constant V and n
That is P1/T1 = P2/T2
Where temperature is given in Kelvin
Hence T1 of 10°C = 273.15 + 10 = 283.15K
Also temperature T2 of 40°C = 313.15 K
Hence
P2 = (P1/T1)×T2 = (2.1/283.15)×313.15 = 2.3225 atm
Explanation:
The given data is as follows.
Energy of radiation absorbed by the electron in hydrogen atom = 
As energy is absorbed as a photon. Hence, frequency will be calculated will be as follows.
E = 
=
= 
or,
=
It is known that, 
= 
And, according to De-Broglie equation 
as, p = 
So, 
= 
Now, on squaring both the sides we get the following.
=
=

where, m = mass of electron
So, 
= 
=
J
Since, K.E = 
= 
= 
Thus, we can conclude that kinetic energy acquired by the electron in hydrogen atom is
.
Answer:
Suspension
Explanation:
This mixture is a simple suspension.
A suspension is a mixture of small insoluble particles of a solid in a liquid or gas. Here, it is insoluble particles in liquid.
- Suspensions are settle on standing this is why they have to be mixed again.
- The particles do not pass through ordinary filter paper.
- They are usually cloudy and have an opaque color.
- The marinade is simply a suspension.
- It is not a solution because they do not settle on standing.
- Also, colloids do not settle on standing.