Answer:
a) HClO4 Volume= 38.04mL
b) HCl Volume= 0.19 litters = 190mL
c) AgNO3 Molarity= 0.41 mol/l = 0.41 M
d) KOHmass = 0.275g
Explanation:
In both, the neutralization reactions (a, b and d) and in the single exchange reactions (d) the relationship between the moles of the reagents indicates how much is needed to complete the reaction.
The number of moles of a substance can be calculated as:
moles= Molarity* volume (liters) >For solutions
or
moles= mass(g)/MM (g/mol) > For pure substance
MM= Molecular Mass
a) moles of NaOH = moles of HClO4
NaOH Molarity*NaOH Volume= HClO4 Molarity* HClO4 Volume
HClO4 Volume= (NaOH Molarity* NaOH Volume)/HClO4 Molarity
HClO4 Volume= (0.0875M*50.00mL)/0.115M
HClO4 Volume= 38.04mL
b) moles of Mg(OH)2 =2 moles of HCl
Mg(OH)2 mass/ Mg(OH)2 MM = 2*HCl Molarity* HCl Volume
HCl Volume= (Mg(OH)2 mass/ Mg(OH)2 MM )/ 2*HCl Molarity
HCl Volume= (2.87g/58.32g/mol)/ 2*0.128mol/l
HCl Volume= 0.19 l =190ml
c) moles of KCl = moles of AgNO3
KCl mass/ KCl MM = AgNO3 Molarity* AgNO3 Volume
AgNO3 Molarity= (KCl mass/ KCl MM )/AgNO3 Volume
AgNO3 Molarity= (0.785g/74.55 g/mol))/0.0258 l
AgNO3 Molarity= 0.41 mol/l = 0.41 M
d) moles of KOH= moles of HCl
KOHmass/ KOH MM = HCl Molarity* HCl Volume
KOHmass = HCl Molarity* HCl Volume*KOH MM
KOHmass = 0.108 (mol/l) *0.0453 l*56.11( g/mol)
KOHmass = 0.275g