The answer is electron.
The nucleus of a neutral potassium atom is "surrounded" by electron.
The neutral potassium atom contains equal number of protons and neutrons, and there are 19 electrons and 19 protons while 20 neutrons.
20 protons and 20 neutrons are there in the nucleus while 19 electrons surrounds the nucleus in different orbits .
Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
Answer:
a. the solution will be weakly basic.
b. Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Explanation:
a. The fluoride ion (F⁻) reacts with water thus:
F⁻ + H₂O → HF + OH⁻
That means that fluoride ions produce OH⁻ ions in solution doing <em>the solution will be weakly basic.</em>
b. The acidic equilibrium of NH₄⁺ is:
NH₄⁺ ⇄ NH₃ + H⁺ with a ka of 5,6x10⁻¹⁰.
The basic equilibrium of CN⁻ is:
CN⁻ + H₂O → HCN + OH⁻ with a kb of 2x10⁻⁵
That means that the production of OH⁻ from CN⁻ is higher than production of H⁺ from NH₄⁺. The CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Thus, the pH of a salt solution of NH₄CN would be <em>Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.</em>
<em></em>
I hope ot helps!
Answer:
35 KJ.
Explanation:
The activation energy is the minimum energy that must be overcome for a reaction to take place.
In the diagram given above, the activation energy lies between the energy of the reactants and that at the peak.
Thus we can calculate the activation energy as follow:
Energy of reactants = 30 KJ
Energy at the peak = 65 KJ
Activation energy =..?
Activation energy = Energy at the peak – Energy of reactants
Activation energy = 65 – 30
Activation energy = 35 KJ
Therefore, the activation energy of th reaction is 35 KJ
Answer:
Sodium arachidate; Sodium palmitate and Sodium palmitate
Explanation:
Triglycerides are esters of fatty acids with glycerol. In triglycerides, three fatty acid molecules are linked by ester bonds to each of the three carbon atoms in a glycerol molecule. The fatty acids may be same or different fatty acid molecules. Hydrolysis of triglycerides yields the three fatty acid molecules and glycerol.
Saponification is the process by which a base is used to catalyst the hydrolysis of the ester bonds in glycerides. The products of this base-catalyzed hydrolysis of triglycerides are the metallic salts of the three fatty acids and glycerol. The salts of the fatty acids are known as soaps.
For a triglyceride that has the fatty acid chains arachidic acid, palmitic acid and palmitic acid attached to the three backbone carbons glycerol, the saponification of the triglyceride with NaOH will yield the sodium salts or soaps of the three fatty acids as well as glycerol.
Arachidic acid will react with NaOH to yield sodium arachidate.
The two palmitic acid molecules will each react with NaOH to yield sodium palmitate.