The force applied by the man is 60 N
Explanation:
We can solve this problem by applying Newton's second law, which states that:
(1)
where
is the net force acting on the child+cart
m is the mass of the child+cart system
a is their acceleration
In this problem, we have:
m = 30.0 kg is the mass

And there are two forces acting on the child+cart system:
- The forward force of pushing, F
- The force resisting the cart motion, R = 15.0 N
Therefore we can write the net force as

where R is negative since its direction is opposite to the motion
So eq.(1) can be rewritten as

And solving for F,

Learn more about Newton's second law:
brainly.com/question/3820012
#LearnwithBrainly
Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
Incomplete question as the car's speed is missing.I have assumed car's speed as 6.0m/s.The complete question is here
An amusement park ride consists of a car moving in a vertical circle on the end of a rigid boom of negligible mass. The combined weight of the car and riders is 6.00 kN, and the radius of the circle is 15.0 m. At the top of the circle, (a) what is the force FB on the car from the boom (using the minus sign for downward direction) if the car's speed is v 6.0m/s
Answer:

Explanation:
Set up force equation
∑F=ma
∑F=W+FB
The minus sign for downward direction
The speed of the ball is always zero and the acceleration is always -g when it reaches the top of its motion. This is because when the ball is free, only gravity acts on it which is always downwards, hence g is the net acceleration and it is always negative. However the velocity does not direction change instantly, negative acceleration first slows down the ball with a positive velocity, until that point the ball keeps moving up, then the ball velocity becomes zero just before changing direction and becoming negative after which the ball will now go down along gravity. Hence the ball velocity is zero at the top (neither going up nor down). Mathematically this can be seen as velocity is the integration of acceleration.
Answer:
air
Explanation:
The car is being slowed down by air.