Density is the characteristic property of a substance. It is the measure of mass of the substance
divided by its volume (density= mass/volume). Manipulate the given formula to
come up with the formula for the volume. Therefore, volume is equals to mass of
a substance divided by its density (Vol= mass/density). Given 12.6 g/ml as density
and 7.65 g mass, volume is equals to 0.60714 ml, since 1 ml = 1cm^3, volume is
equals to 0.60714 cm^3 then extract the cube root of the volume to get the
length of the cube in cm which is equal to 0.84677 cm.
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
We know that acceleration is change in velocity by time taken for that change.
In this case velocity change is 3.7 m/s
Time taken for this change = 60 ms = 
So acceleration of frog = 
= 61.66 m/
So acceleration of frog is 61.66 m/
o it is evident that frog is capable of remarkable accelerations.
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
Answer:
a) the values of the angle α is 45.5°
b) the required magnitude of the vertical force, F is 41 lb
Explanation:
Applying the free equilibrium equation along x-direction
from the diagram
we say
∑Fₓ = 0
Pcosα - 425cos30° = 0
525cosα - 368.06 = 0
cosα = 368.06/525
cosα = 0.701
α = cos⁻¹ (0.701)
α = 45.5°
Also Applying the force equation of motion along y-direction
∑Fₓ = ma
Psinα + F + 425sin30° - 600 = (600/32.2)(1.5)
525sin45.5° + F + 212.5 - 600 = 27.95
374.46 + F + 212.5 - 600 = 27.95
F - 13.04 = 27.95
F = 27.95 + 13.04
F = 40.99 ≈ 41 lb