Answer:
9.2x10²g
Explanation:
Data obtained from the question include the following:
Density = 0.92g/ml
Volume = 1L = 1 x 1000 = 1000mL
Mass =..?
Density is simply defined as the mass of the substance per unit volume of the substance. Mathematically it can be represented as:
Density = Mass /volume.
Mass = Density x volume
Mass = 0.92 x 1000
Mass = 9.2x10²g.
Therefore, 1L of olive will weigh 9.2x10²g.
<span>We need to calculate the equivalent amount in units of moles of ammonium ions from the mass units. For this we need the molar mass of the substances involved. We calculate as follows:
31.3 g </span>(NH4)2CO3 ( 1 mol (NH4)2CO3 / 96.09 g (NH4)2CO3) ( 2 mol NH4 / 1 mol (NH4)2CO3 ) = 0.65 mol <span>ammonium ions</span>
The mass number goes on top, and the atomic number goes on bottom.
Therefore, the answer is C:
40
K
19
The mass of the piece of lead is calculated using the below formula
Q(heat)= mC delta T
Q = 78.0 j
M=mass =?
C=specific heat capacity ( 0.130 j/g/c
delat T=change in temperature = 9.0 c
by making M the subject of the formula
M = Q/ c delta T
M= 78.0 j/ 0.130 j/g/c x 9.0 c = 66.7 g of lead
Answer:
Explanation:
The main task here is that there are some missing gaps in the above question that needs to be filled with the appropriate answers. So, we are just going to do rewrite the answer below as we indicate the missing gaps by underlining them and making them in bold format.
SO; In the quantum-mechanical model of the hydrogen atom.
As the n level increases. the energy <u>increases</u> and thus levels are <u>closer to </u>each other. Therefore, the transition <u>3p→2s</u> would have a greater energy difference than the transition from <u>4p→3p.</u>

