Answer:
a) a = -g = 9.8 m/s²
, b) a = 0 m/s² and c) t1 = 0.0213 s
Explanation:
a) At the moment the marble is released its velocity is zero, so it has no resistance force, the only force acting is its weight, so the acceleration is the acceleration of gravity
a = -g = 9.8 m / s²
b) When the marble goes its terminal velocity all forces have been equalized, therefore, the sum of them is zero and consequently if acceleration is also zero
a = 0 m / s²
c) We have to assume a specific type of resistive force, for liquid in general the resistive force is proportional to the speed of the body.
The expression of this situation is
v = mg / b (1 -
)
For a very long time the exponential is zero, so the terminal velocity is
= mg / b
b = mg /
b = 5 10-3 9.8 / 0.3
b = 0.163
We already have all the data to calculate the time for v = ½
½
=
(1 -
)
½ = 1- e (- 0.163 t1 / 5 10-3)
e (-32.6 t1) = 1-0.5 (by ln())
-32.6 t1 = ln 0.5
t1 = -1 / 32.6 (-0.693)
t1 = 0.0213 s
In general, how do you find the average velocity of any object falling in a vacuum? (Assume you know the final velocity.) Multiply the final velocity by final time. 3. Calculate : Distance, average velocity, and time are related by the equation, d = v • t A
For nuclear reactions, we determine the energy dissipated from the process from the Theory of relativity wherein energy is equal to the mass defect times the speed of light. We calculate as follows:
E = mc^2 = 0.187456 (3x10^8)^2 = 1.687x10^16 J
Hope this answers the question.
Answer:
T = 11.93 N
Explanation:
Newton's second law to the puck in the circular path
∑F = m*a Formula (1)
∑F : algebraic sum of the forces in radial direccion (N)
m : puck mass (kg)
a : radial acceleration of the puck (m/s²)
Data:
m = 0.085 kg
L = 0.72 m = R : radium of the circular path (m)
θ= one revolution = 2Π rad
t= 0.45 s
Angular speed of the puck
ω = θ/t
ω = 1 rev/0.45 s = (2π/0.45) rad/s
ω = 13.96 rad /s
Radial acceleration or centripetal
a = ω²*R
a = (13.96) ²* (0.72)
a = 140.3 m/s²
Magnitude of the tension in the string (T)
We apply the Formula (1)
∑F = m*a
T = (0.085 kg )* (140.3 m/s² )
T = 11.93 N
Answer:
The ratio of the momentum imparted to gun #1 to that imparted to gun #2 is equal to 2 : 1
Explanation:
Detailed explanation and calculation is shown in the image below