Answer:
temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Explanation:
GIVEN DATA:

T1 = 525 K
T2 = 275 K
We know that


n and v remain same at both side. so we have

..............1
let final pressure is P and temp 

..................2
similarly
.............3
divide 2 equation by 3rd equation
![\frac{21}{11}^{-2/3} \frac{21}{11}^{5/3} = [\frac{T_1 {f}}{T_2 {f}}]^{5/3}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B-2%2F3%7D%20%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B5%2F3%7D%20%3D%20%5B%5Cfrac%7BT_1%20%7Bf%7D%7D%7BT_2%20%7Bf%7D%7D%5D%5E%7B5%2F3%7D)

thus, temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Answer:
Explanation:
Let the force required be F . It is applied at the top of the box . The box is likely to turn about a corner . Torque of this force about this corner
= F x 2
This torque will try to turn the box . On the other hand the weight which is acting at CM will create a torque about the same corner . This torque will try to prevent the box to turn around the corner.
This torque of weight
= 100 x 1
= 100 pound ft.
For equilibrium
Torque of F = torque of weight.
F x 2 = 100
F = 50 pounds .
Answer:
C. Between North and West
Explanation:
Since all have equal masses and the red ball and green ball are moving in south and east direction, the blue ball would most likely be moving between the north and West direction.
Answer:
The net force on the scooter is 95 N to the left.
Explanation:
Lizzie is pushing with 75 N of force to the left, so the force is a vector with 75N of magnitude and to the left.
Alex is helping with 20 N to the left, so the force is a vector with 20 N magnitude and to the left.
When we add vectors, vectors that point in the same direction add up and vectors that point in opposite directions are subtracted.
Hence, the net force is equal to:
F=75 N + 20 N=95 N
As both forces point to the left, the net force is also to the left.
Answer:
-5.1 kg m/s
Explanation:
Impulse is the change in momentum.
Change in momentum= final momentum - initial momentum=m
+m
Plugging in the values= -0.15*24 - (0.15*10) (The motion towards the pitcher is negative as the initial motion is considered to be positive)
Impulse=-5.1 kg m/s (-ve means that it is the impulse towards the pitcher)