All matter is made of atoms.
Atoms bond together in certain ways.
Carbon atoms have a specific mass.
Answer : 0.026 moles of oxygen are in the lung
Explanation :
We can solve the given question using ideal gas law.
The equation is given below.

We have been given P = 21.1 kPa
Let us convert pressure from kPa to atm unit.
The conversion factor used here is 1 atm = 101.3 kPa.

V = 3.0 L
T = 295 K
R = 0.0821 L-atm/mol K
Let us rearrange the equation to solve for n.



0.026 moles of oxygen are in the lung
C2H6O + O2 ---> C2H4O2 + H2O
using the molar masses:-
24+ 6 + 16 g of C2H6O produces 24 + 4 + 32 g C2H4O2 (theoretical)
46 g produces 60g
60 g C2H4O2 is produced from 46g C2H6O
1g . .................................46/60 g
700g ................................. (46/60) * 700 Theoretically
But as the yield is only 7.5%
the required amount is ((46/60) * 700 ) / 0.075 = 7155.56 g
= 7.156 kg to nearest gram. Answer
3.84 - 1.43 = 2.41
2.41g of table sugar
% mass = ( (mass of element) / (total mass) ) * 100
% mass = (2.41 / 3.84) * 100
% mass = (0.6276) * 100
% mass = 62.76
62.76%
Generally speaking, organic molecules tend to dissolve in solvents that have similar physical properties. A good rule of thumb is that "like dissolves like". Meaning, polar compounds can dissolve polar compounds and nonpolar compounds can dissolve nonpolar compounds.
To apply this to the current problem, we are told that the brushes are being cleaned with vegetable oil or mineral oil. In this case, the oils are used as solvents. In order for these solvents to be effective, the compounds they are trying to dissolve must be similar in structure and properties to other oils. Therefore, vegetable oil or mineral oil will be most effective in removing oil-based paints, as these will have the similar properties needed to dissolve in the oil solvents.