Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A
The magnitude of the force<span> a 1.5 x 10-3 C charge exerts on a 3.2 x 10-4 C charge located 1.5 m away is 1920 Newtons. The formula used to solve this problem is:
F = kq1q2/r^2
where:
F = Electric force, Newtons
k = Coulomb's constant, 9x10^9 Nm^2/C^2
q1 = point charge 1, C
q2 = point charge 2, C
r = distance between charges, meters
Using direct substitution, the force F is determined to be 1920 Newtons.</span>
<span><span>1.
</span>If the ramp has a length of 10 and has a
mechanical advantage (MA) of 5. Then we need to find the height of the ramp.
Formula:
MA = L / H
Since we already have the mechanical advantage and length, this time we need to
find the height .
MA 5 = 10 / h
h = 10 / 5
h = 2 meters
Therefore, the ramp has a length of 10 meters, a height of 2 meters with a
mechanical advantage of 5.</span>
Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m
Answer:
The change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R
Explanation:
Given data,
A sister spins her brother in a circle of radius, R
The angular velocity of the brother, ω₁ = V₁/R
The angular velocity of the brother, ω₂ = V₂/R
The centripetal acceleration is given by the relation
a = V²/R
Therefore change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R