Answer:
a) 3.024*10^12 MT
b) 2.326*10^14 units
Explanation:
Given:
- The relationship between diameter d of the crater and energy E is:
d = k*E^(1/3)
- Where k is constant of proportionality
- Explosion of 1 MT of TNT creates 1 km diameter.
Find:
An ancient impact crater is found with a 36 km diameter
(a) megatons of TNT (1 megaton yields 4.2 × 1015 J)
(b) Hiroshima bomb equivalents (13 kilotons of TNT each)?
Solution:
- To evaluate constant k:
1,000 = k*(4.2*10^15)^(1/3)
k = 1.543*10^-5
- The relationship can now be expressed as:
d = 1.543*10^-5*E^(1/3)
- For a crater of d = 36 km, the associated energy is:
E = (36,000 / 1.543*10^-5)^3
E = 1.2699*10^28 J
a)
1 MT of TNT ---------------------> 4.2 × 10^15 J
x ---------------------> 1.2699*10^28 J
x = 1.2699*10^28 /4.2 × 10^15 = 3.024*10^12 MT
b) The E = 3.024*10^12 MT.
1 unit of Hiroshima bomb is = 0.013 MT of TNT
Units of bomb = 3.024*10^12 MT / 0.013 MT = 2.326*10^14 units