Answer:B When one bulb burns out, all the others lights stay lit.
Explanation:
Momentum is conserved.
p = m₁v₁ + m₂v₂ = constant
Momentum before the collision(kick):
p = 80 * 0 + 4 * 0 = 0
Momentum after the collision:
p = 80 * v₁ + 4 * 15 = 0
Solve for v₁.
Answer:
126.99115 g
Explanation:
50 g at 90 cm
Stick balances at 61.3 cm
x = Distance of the third 0.6 kg mass
Meter stick hanging at 50 cm
Torque about the support point is given by (torque is conserved)

The mass of the meter stick is 126.99115 g
Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg
Answer:
1.6 secs
Explanation:
In a circus act, an acrobat upwards from the surface of a trampoline
At that same moment another acrobat perched 9.0m above him
A ball is released from rest
While still in motion the acrobat catches the ball
He left the ball with a trampoline of 5.6m/s
Since the ball is falling downwards from a distance then acceleration will be negative
a= -9.8
s= d
s= 1/2at^2
= 1/2 × (-9.8)t^2
= 0.5× (-9.8)t^2
d = -4.9t^2
Therefore the time the acrobat stays in the air before catching the ball can be calculated as follows
9 - 4.9t^2= 5.6t + 1/2(-9.8)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t + (-4.9)t^2
9 - 4.9t^2= 5.6t - 4.9t^2
9= 5.6t
t= 9/5.6
t= 1.6 secs