The correct answer is option 2. When Pt2+ is reduced it loses electrons, oxidizing it. The oxidation number is the charge of the atom. Adding an electron, decreases the net charge consequently the oxidation number.
Answer:
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Explanation:
<u>Step 1:</u> Given data
The volume of the solution = 10 ml = 10*10^-3L
Molarity of the solution = 1.3 mg/ml
moles of AgNO3 added = 0.436 µmol = 0.436 * 10^-3 mmol
<u>Step 2:</u> Calculate the mass
Density = mass/ volume
1.3mg/mL = mass/ 10.0 mL
mass = 1.3mg/mL *10.0 mL = 13mg
<u>Step 3:</u> Calculate minimum molecular weight
Molecular weight = mass of the enzyme / number of moles
Molecular weight of the enzyme = 13mg/ 0.436 * 10^-3 mmol
Molecular weight = 29.82 g/mole
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Answer:
0.33 mol
Explanation:
Given data:
Volume of balloon = 8.3 L
Temperature = 36°C
Pressure = 751 torr
Number of moles of hydrogen = ?
Solution:
Temperature = 36°C (27 +273 = 300 K)
Pressure = 751 torr (751/760= 0.988 atm)
Formula:
The given problem will be solve by using general gas equation,
PV = nRT
P= Pressure
V = volume
n = number of moles
R = general gas constant = 0.0821 atm.L/ mol.K
T = temperature in kelvin
PV = nRT
0.988 atm × 8.3 L = n × 0.0821 atm.L/ mol.K ×
300 K
8.2 atm.L = n × 24.63 atm.L/ mol
n = 8.2 atm.L / 24.63 atm.L/ mol
n = 0.33 mol
by sign convention Δ
is negative it means an exothermic reaction where the heat is lose so the temperature decreases.