You must add 7.5 pt of the 30 % sugar to the 5 % sugar to get a 20 % solution.
You can use a modified dilution formula to calculate the volume of 30 % sugar.
<em>V</em>_1×<em>C</em>_1 + <em>V</em>_2×<em>C</em>_2 = <em>V</em>_3×<em>C</em>_3
Let the volume of 30 % sugar = <em>x</em> pt. Then the volume of the final 20 % sugar = (5 + <em>x</em> ) pt
(<em>x</em> pt×30 % sugar) + (5 pt×5 % sugar) = (<em>x</em> + 5) pt × 20 % sugar
30<em>x</em> + 25 = 20x + 100
10<em>x</em> = 75
<em>x</em> = 75/10 = 7.5
Answer:
The solubility of MnS will decrease on addition of KOH solution.
Explanation:
As per the equation given:

On dissolution of MnS in water it gives a basic solution as it gives hydroxide ions.
Now when the we are adding aqueous KOH solution, it will dissociate as:

Thus it will further furnish more hydroxide ion,
This will increase the concentration of hydroxide ions (present of product side), the system will try to decrease its concentration by shifting towards reactant side.
Thus the solubility of MnS will decrease on addition of KOH solution.
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
Answer:
Mass = 14.64 g
Explanation:
Given data:
Volume of solution = 1.25 L
Molarity of Solution = 0.15 M
Mass of CaF₂ = ?
Solution:
Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.
Formula:
Molarity = number of moles of solute / L of solution
We will calculate the number of moles of CaF₂ and then determine the mass by using number of moles.
0.15 M = number of moles of solute / 1.25 L
number of moles of solute = 0.15 M × 1.25 L
number of moles of solute = 0.1875 mol/L × L
number of moles of solute = 0.1875 mol
Mass in gram:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.1875 mol ×78.07 g/mol
Mass = 14.64 g
1. Make a Prediction
2. Fill both beakers with water
3. Dissolve salt in one of the beakers
4. Place both in the freezer and observe
5. Write a report
(Always make the prediction first! That's a hypothesis!)