Answer:
A = 679.2955 ppm
Explanation:
In this case, we already know that 64Cu has a half life of 12.7 hours. The expression to use to calculate the remaining solution is:
A = A₀ e^-kt
This is the expression to use. We have time, A₀, but we do not have k. This value is calculated with the following expression:
k = ln2 / t₁/₂
Replacing the given data we have:
k = ln2 / 12.7
k = 0.0546
Now, let's get the concentration of Cu:
A = 845 e^(-0.0546*4)
A = 845 e^(-0.2183)
A = 845 * 0.8039
A = 679.2955 ppm
This would be the concentration after 4 hours
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
Molarity is expressed as
the number of moles of solute per volume of the solution. For example, we are
given a solution of 2M NaOH this describes a solution that has 2 moles of NaOH
per 1 L volume of the solution. We calculate as follows:
0.115 M = n mol KBr / .55 L solution
n = 0.06325 mol KBr
mass = 0.06325 mol KBr (119 g / mol) = 7.53 g KBr
Answer:
39.2 %
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Mass of sample = 24 g
Mass of Cl = 14.6 g
Mass of B = 9.4 g
Percentage composition of boron =?
The percentage composition (by mass) of boron in the sample can be obtained as illustrated below:
Percentage composition of boron = mass of B /mass of sample × 100
Percentage composition of boron = 9.4/24 × 100
Percentage composition of boron = 39.2 %
Therefore, the percentage composition (by mass) of boron in the sample is 39.2 %