potential energy with the heat given to the food
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
2 Ionic bonds form between metal atoms and nonmetal atoms.
4 The less electronegative atoms transfers one or more electrons to the more electronegative atom.
5 The metal atom forms a cation and the nonmetal atom forms an anion.
7 The attraction between ions with an opposite charge forms an ionic bond.
A. 1.01 is the right answer
Since
The formula is Pv= nRT
P=1 atm
V= 22.4 L
N= x
r= 0.0821
t = 273 k (bc it’s standard temperature)
So (1)(22.4)=(x)(0.0821)(273)
X= 1.001
2C3H6 (g) + 2NH3 (g) + 3O2 (G) -> 2C3H3N (g) + 6H2O (g)
First off.. not a chem board.. but n e way.
This is a limiting reagent problem.
set it up as a DA problem.(Dimension Analysis)
Start with what you want.
you want Grams of acrylonitrile (C3H3N)
so start with that (Using ACL in place of Acrylonitrile.. just for ease of typing)
(g) = (53 g of ACL/1mol ACL) (2 mols ACL/2 mol C3H6)/ (1mol C3H6/42 grams) (15.0 grams)
solve that you wiill get grams of Acrylonitrile created by 15 grams oc C3H6 = 18.9g
Same setup for the two other reactants.
so i did it and for
oxygen I got 11.04 grams
and for Ammonia i got 15.29 grams
So the most you can make is 11.04 grams because if you have ot make any more .. you will have to get more O2 .. but since you have only 10 grams of it .. that is the most u can make in this reaction.
Both the other reactants are in excess.
rate brainliest pls