Answer:
given,
mass of copper = 100 g
latent heat of liquid (He) = 2700 J/l
a) change in energy
Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (300 - 4)
Q = 11153.63 J
He required
Q = m L
11153.63 = m × 2700
m = 4.13 kg
b) Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (78 - 4)
Q = 2788.41 J
He required
Q = m L
2788.41 = m × 2700
m = 1.033 kg
c) Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (20 - 4)
Q = 602.90 J
He required
Q = m L
602.9 = m × 2700
m =0.23 kg
Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
Answer:
Explanation:
graph would be a straight line from (0, 0) to (400, 8)
Plot points are
PE = mgh
50(0) = 0 J
50(2) = 100 J
50(4) = 200 J
50(6) = 300 J
50(8) = 400 J
Answer:
The maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s.
Explanation:
Given that,
The maximum vertical distance covered by the roller coaster, h = 35.4 m
We need to find the maximum speed of the car at the bottom of that drop. It is a case of conservation of energy. The energy at bottom is equal to the energy at top such that :



v = 26.34 m/s
So, the maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s. Hence, this is the required solution.