Answer:
Molarity = 0.01 M
Explanation:
Molarity is used to measure the concentration of a solution. It will be same for the whole solution or a small amount of solution if the solution is homogeneous.
So, <u>Molarity of 200 mL of solution = Molarity of 50 mL of solution</u>


given mass of aspirin = 360 mg = 0.36 g
molar mass of aspirin = 180 g
Volume of solution = 200 mL = 0.2 L


Therefore, Molarity = 0.01 M
The concentration of a solution is the number of moles of solute per fixed volume of solution.
Concentration (C) = number of moles of solute (n) / volume of the solution (v)
we have to find the volume of the solution when 36.0 g of Ca(OH)₂ is added to water to make a solution of concentration 0.530 M
mass of Ca(OH)₂ added - 36.0 g
number of moles of Ca(OH)₂ - 36.0 g / 74.1 g/mol = 0.486 mol
we know the concentration of the solution prepared and the number of moles of Ca(OH)₂ added, substituting these values in the above equation, we can find the volume of the solution
C = n/v
0.530 mol/L = 0.486 mol / V
V = 0.917 L
answer is 0.917 L
MXV= (0.194M)(1.00L)=0.194moles
42.39LiClg/molex0.194moles=8.2g LiCl
Answer:
A
Explanation:
During the light stage of photosynthesis, water splits in a photolysis reaction. The hydrogen now combines with CO2 to form the sugar and the oxygen originally from the water is released back into the atmosphere.
We know that PV = nRT is the ideal Gas equation.
P = 1.22 atm.
V = 245 ml = 0.245 L
n = 0.465/M and M=molar mass
R = 8.314 J/Kmol = 0.08206 Latm / K mol
T = 298 K
So, putting in the equation:
1.22 * 245/1000 = 0.465/M * 0.08206 * 298
<span>M = 38.677 g/mol</span>