Yes bc its going from one to another solid-liquid-gas
Given data:
mass of the bullet (m) = 25 g = 0.025 kg,
mass of the gun (M) = 0.9 kg,
speed of the bullet (v) =230 m/s,
speed of the bullet (V) = ?
From the given data it is clear that, the momentum is conserved. According to "<em>law of conservation of momentum" </em>the total momentum before and after the collision is equal.
In this problem the momentum before collision (bullet+gun) is zero.
Therefore, after the gun fires a bullet, the momentum must be zero.
Mathematically,
M × V + m × v = 0
where,
M × V = momentum of the gun
m × v = momentum of the bullet
(0. 9 × V) + (0.025 × 230) = 0
0.9 V = -5.75
V = -5.75/0.9
= -6.39 m/s
<em>The gun recoils with a speed of 6.39 m/s</em>
Answer:
A) The particle will accelerate in the direction of point C.
Explanation:
As we know that
potential at points A, B,C and D as V_A, V_B, V_C, V_D and it is clear from the question that
V_A>V_B>V_C
And we know that flow is always from higher to lower potential (for positive charge due to positive potential energy).
So the charge will accelerate from B toward C.
Hence, the correct option is A.
The work done by a system on a different body is equal to the product of the force exerted and the distance that the body has move in parallel to the force exerted. In this item, we have to determine first the distance and multiply it with the given force equal to 750N.
Answer: machine's efficiency = 82.2%
Explanation:
Efficiency of a machine is the capability of a machine to convert input to output without waste.
It can be expressed as
Efficiency = output/ input × 100%
Output = 7,023N
Imput = 8,542N
Efficiency = 7,023N/8,542N × 100%
Efficiency = 82.2%